Elektrotechnika mindenkinek!

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.


Villámgyors boot! Bekapcsolástól a Windows-ig, öt másodperc

 

Jövő évtől már nem BIOS-al kapjuk a gépeket, hanem UEFI-vel. Mi köze ennek a bootolási sebességhez? Nagyon is sok.


Hogy mi is az UEFI, és miért is fogja leváltani a jó öreg BIOS-t, arról már beszámoltunk. Igaz idén nyáron még két-három évet jósoltak a gyártók, az események azonban felgyorsultak, így 2011-ben már UEFI-s gépeket (is) találhatunk majd a boltok polcain. Mark Doran, az UEFI forum moderátora ezúttal a bootolási sebesség és az UEFI kapcsolatát fejtegette.

„A BIOS-t, 1979-ben eredetileg úgy tervezték, hogy maximum 250,000 gépre lesz telepítve, és utána kitalálnak valami jobb megoldást. Csak közben mindenki elfeledkezett róla, így a nyakunkon maradt – tény azonban, hogy nagyon messze van az optimális megoldástól. Összehasonlítva bármely más számítástechnikai komponsenssel, legyen az szoftver, vagy hardver, a BIOS fejlődése egész egyszerűen csigalassú.”



Persze most mondhatjuk, hogy bár a BIOS több mint harminc éves konstrukció, nekünk azonban tökéletesen megfelel. Minek babrálni ami működik? Nos ez az okfejtés nem teljesen helyes, legalábbis Doran szerint: mindezt a bootolási sebességgel példázza.

Egy gyors merevelemez esetén, napjainkban már nem arra kell várnunk hogy a Windows „bejöjön” a rendszer pár másodperc alatt feláll. Ellenben lehet bármilyen bika gépünk, a harminc éves BIOS, még mindig ugyanolyan idegőrlően számolgatja memóriát, ellenőrizgeti a perifáriákat, szöszöl, tesztelget – majd csak ezek után engedi át a vezérlést az operációs rendszernek. 


Hogy mennyivel lesznek gyorsabbak gépeink jövőre, az UEFI-nek köszönhetően - legalábbis ami a bootolást illeti – ezt egy videóval érdemes bemutatni. Egy átlagos Lenovo Thinkpad T400-on, a BIOS-t UEFI-re cserélve, ennyi idő alatt jön be a Windows 7… a videó magáért beszél, nem véletlenül hangzik el, hogy „figyeljünk mikor pislogunk, nehogy lemaradjunk a bootolásról”. Ha másért nem, már csak ezért érdemes lesz BIOS-ról az új generációs megoldásra váltani.


2010. október



Hárommagos mobilchip a Marvelltől

Miközben a gyártók hamarosan megkezdik az első Cortex A9-alapú, vagy éppen némileg módosított kétmagos ARM CPU-k alkalmazását mobiltelefonjaikban, a Marvell egy igen egyedi, hárommagos processzorral rukkolt elő.

A Marvell 1,5 GHz-es, Armada 628 elnevezésű lapkája egyszerre 3 darab ARM processzormagot tartalmaz: ezekből kettő végzi szimultán, vagy felváltva a munka dandárját, ahogyan a kétmagos megoldásoknál ez lenni szokott, míg a harmadik mag egyfelől a rutinfeladatokat látja el, másfelől pedig szükség esetén növeli a teljesítményt. Ez a harmadik processzormag a másik kettőnél energiatakarékosabb, így a készenlét fenntartása, a beszélgetés, vagy az sms-küldés kevésbé meríti majd le az akkut, mint az okostelefonoknál általában.

A hárommagos Armada 628 emellett több újítást is tartalmaz: képes például egyszerre két kijelzőt is működtetni, illetve integrált grafikus magja segítségével 3D és 1080p HD videót is megjeleníteni rajtuk. Szintén újítás az USB 3.0 támogatása, ami igen gyors együttműködést jelenthet a perifériákkal. A processzor állítólag az Android, a Blackberry és a Windows Mobile készülékekkel is kompatibilis, ám azt egyelőre nem tudni, hogy hol találkozhatunk majd vele először.


2010. szeptember


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 1
Havi: 1
Össz.: 3 147

Látogatottság növelés
Oldal: Hírek az elektronika világából
Elektrotechnika mindenkinek! - © 2008 - 2024 - elektrotech.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »